Šibenik

Šibenik je turisticky oblíbené a známé město ve střední Dalmácii. V dnešní době je významnou dopravní tepnou této oblasti, stejně jako důležitým obchodním a vzdělávacím střediskem. Město najdeme nedaleko řeky Krka, která zde ústí do Jaderského moře. Jedná se o druhé největší město této oblasti. Toto město je známé jako jeden z nejlépe chráněných přístavů na Jadranu, kolem města se nachází 240 ostrovů a menších ostrůvků.

Historie

Existence města Šibenik začala před mnoha lety založením chorvatské osady na tomto území. Jestliže zapátráme v historii, první písemné zmínky o Šibeniku najdeme kolem roku 1066, kdy zde na nějaký čas sídlil chorvatský král, který se stal i zakladatelem tohoto místa, byl to Petr Krešimir IV. Městem se Šibenik stal oficiálně v roce 1298, dnes je stále nejstarší z původních chorvatských měst. Ačkoliv bylo město částečně poničeno bombovými útoky druhé světové války a později války za nezávislost v 90. letech, po rekonstrukci je město opět téměř v původním stavu. Právě toto město také začalo jako první využívat střídavého proudu.

Památky

Ve městě mohou návštěvníci najít velké množství kulturních a architektonických památek a budov. Jedná se například o katedrálu sv. Jakuba, která se začala stavět již v roce 1431. Výstavbu stavby řídili italští architekti a umělci, kteří pracovali pod vedením Giorgia da Sebenica. který je v Chorvatsku znám také pod přízviskem Juraj Dalmatinec. Katedrála měla bát podle původního plánu pouhým kostelíkem, na přání investorů však Giorgio musel stavbu rozšířit o několik chrámových lodí a apsid, aby stavba byla více impozantní. Giorgio da Sebnico je obdivován a uznáván zejména za stavbu křtitelnice, kterou zde vytvořil. Po smrti tohoto architekta v práci na katedrále pokračoval toskánský umělec Niccolo di Giovanni Florentino, žák Donatellovy školy, který katedrálu obohatil několika renesančními sochami a dotvořil zde nádhernou impozantní kupoli inspirovanou známější kupolí baziliky Santa Maria del Fiore ve Florencii.  Jestliže se rozhodnete navštívit katedrálu, můžete zde spatřit například hroby významných šibenických biskupů, výzdobu v podobě nádherných soch a maleb. Ačkoliv nemá zvonici, tato katedrála je velmi zajímavou památkou a rozhodně stojí za návštěvu. Stavba byla dokončena v roce 1561 a v roce 2000 byla zapsána na seznam kulturně historických památek UNESCO.

Zajímavosti

V Šibeniku se nacházejí čtyři pevnosti, z nichž nejznámější je patrně pevnost sv. Mikuláše nacházející se v blízkosti vod Jadranu. Ačkoliv původně byla stavba kamenná, dnes jsou horní patra postavena z cihel. Dříve byly cihly přidány zejména z obranných důvodů, neboť při útocích jsou odolnější a více vydrží. Tato stavba je zajímavým příkladem obranné architektury, měla zabránit útočníkům z moře vjezd do přístavu. Tato pevnost sloužila obyvatelům k obraně až do roku 1979, kdy zůstala opuštěna a začala zde rozsáhlá rekonstrukce celého objektu. Další podobnou pevnost můžete najít například na Maltě nebo i v italských Benátkách.

Turistické atrakce

Jestliže vás již omrzelo město, můžete vyrazit také do přírody. Několik kilometrů od města Šibenik se totiž nachází Národní park Krka, který můžete navštívit. Park má rozlohu 109 km2 a patří mezi nejkrásnější oblasti v Chorvatsku. Najdete zde například několik endemických rostlin a druhů ryb. V parku můžete získat informace i o starobylých ekosystémech, které jsou zde zachovány již po staletí. Můžete zde obdivovat nádherné scenerie, jestliže ale chcete dovolenou strávit aktivněji, můžete se věnovat i pěší turistice. Dalším parkem, který můžete navštívit, jsou známější Plitvická jezera.

Náhodné fotky z vašich cest

Chorvatské západy slunce_4
Dubrovník_31
Dubrovník_29
Chorvatsko_21