Rijeka

Rijeka, v překladu „řeka“, je v dnešní době již celkem známé a turisticky oblíbené chorvatské město, které můžeme najít v Kvarnerském zálivu v severní části Chorvatska. Toto město v sobě ukrývá i přístav, který je v dnešní době nejvýznamnějším přístavem v Chorvatsku a počet obyvatel se zde pohybuje okolo 170 000 lidí. Lodní průmysl a lodní doprava tvoří důležitou součást ekonomiky celého města, město je významnou dopravní křižovatkou. Jestliže se sem vydáte v zimním období, nemusíte se obávat příliš silných a chladných zim, jsou spíše mírné s teplotami, které pod bod mrazu neklesají. Léta zde jsou zde poměrně horká, teploty se zde pohybují kolem 30°C, mohou však dosahovat také 40°C.

Historie

Již od doby neolitu máme důkazy o přítomnosti obyvatelstva na tomto území. Z osad se postupem času stala keltská hradiště, poté, v období starověké Římské říše, byla Rijeka římskou vesnicí. Město Rijeka, které předtím bylo spíše místem nevýznamným, se začalo od roku 1466 rozvíjet, v té době město pod svou vládu získali Habsburkové. Ve středověku bylo toto město známé spíše jako pevnost, zejména kvůli důkladnému opevnění. V dnešní době však bohužel tuto původní podob vidět nemůžeme, protože v 18. století došlo k ničivému zemětřesení, které pevnost téměř celou srovnalo se zemí. Později byla ve městě Rijeka zřízena námořní akademie, protože vzhledem k blízkosti moře se jednalo o velmi výhodnou polohu. Od roku 1918 se zde nachází přístav, který byl zbudován na konci 1. světové války, těsně před rozpadem Rakousko - Uherska. Od té doby slouží hlavně pro nákladní lodě.

Přístav

Rijeka je vzhledem ke svým rozměrům označována jako největší přístav v Chorvatsku. Každoročně tudy propluje velké množství nákladních lodí, které převážejí kolem 15 000 000 tun nákladu. Protože pro obchod je Rijeka velmi příhodné místo zejména kvůli dobrému spojení s okolními sousedskými státy. Zvlášť díky výborným železničním tratím může Rijeka obchodovat se zbožím po celé Evropě. Je odtud dobré spojení do většiny významných evropských měst, jako je například Vídeň, Mnichov či Salzburg. Přístav ale slouží především pro nákladní lodě, do jiných zemí se odtud jako výletníci nedostanete. Jediná místa, která můžete navštívit zdejším trajektem, jsou pouze Split, Dubrovník a jedná se i o několik menších ostrovů. V nedávné době začala v Rijece mohutná výstavba dálnic, která měla pomoci vyvážet zboží nejen lodní dopravou, ale také kamiony po silnicích.

Letiště Rijekac a doprava do Rijeky

Kromě přístavu se Rijeka může pochlubit i vlastním mezinárodním letištěm, které zajišťuje turistům cestujícím do této země veškerý komfort a pohodlné cestování. Letiště Rijekac a přistávací plochu najdete na nedalekém ostrově Krku. Slouží především turistům, kteří sem cestují v období hlavní letní sezóny, tedy pro charterové lety. Jestliže jedete do Rijeky autem, dostanete se sem přes most, kde se musíte připravit na to, že budete muset zaplatit mýtné. Pohořím Učka je zde veden tunel, vybudovaný ještě nedávno, který velmi zkracuje a tak zpříjemňuje cestování, pokud jedete z Rijeky například do Istrie či na západoistrijské pobřeží. V roce 2004 byla uvedena do provozu nově vystavěná dálnice vedoucí ze Záhřebu do Rijeky, která vám ještě více urychlí a tak i zpříjemní cestování z Rijeky do hlavního města.

Památky

Ačkoliv město před třemi sty lety poničilo z velké části silné zemětřesení, najdeme zde i v dnešní době mnoho památek a historických budov. Mezi nejzachovalejší z těchto památek patří například kostel svatého Víta, který je patronem města. Kostel byl postaven původně jako rotunda, k přestavbě ale došlo již v roce 1638, z původně románského slohu došlo tedy k přechodu na sloh gotický, později barokní. Jestliže si chcete prohlédnout vnitřní část kostela, nebudete rozhodně zklamáni. Uvidíte zde například dobře zachované barokní sochy. Z památek zde můžete vidět také svatyni zasvěcenou Panně Marii. Ta zde stojí kolem 700 let, najdete ji na 135 metrů vysokém kopci nacházejícím se nad městem Rijeka. Toto místo dříve útočištěm lidí, kteří se zde modlili za ochranu na cestách a za uzdravení v nemocech, jednalo se především o námořníky. V této svatyni můžete zhlédnout například plastiku pocházející z gotického období, stejně jako několik barokních obrazů. Nejvýznamnější a také nejdochovalejší památkou v městě Rijeka je ale pravděpodobně takzvaná Stará brána, která sloužila v době starověku jako vchod do vojenské pevnosti. Tato skutečnost byla ale zjištěna teprve nedávno při archeologických výzkumech, původní myšlenka byla, že brána byla dříve vítězným obloukem, který byl poničen.

Turistické atrakce

Rijeka je třetí největší město v Chorvatsku, které můžete navštívit. Toto město je velmi živé, zejména kvůli přístavu, je tedy doslova poseto loděmi a auty. Jestliže máte rádi příjemné procházky během dne, vydejte se na jednu takovou kolem přístavu; budete okouzleni. Zdejší promenáda skrývá mnohé půvaby, jistě vás okouzlí nádherná scenerie moře a báječný výhled do okolí i na město. Jestliže jste ale příznivci zejména lenošení na krásných plážích a koupání v moři, tohle místo pro vás nebude úplně ideální volbou. V městě Rijeka totiž na žádnou pláž rozhodně nenarazíte, proto je místo ideální spíše pro ty, kdo zůstanou raději na pevnině. Pokud se ale bez těchto aktivit obejdete, můžete zde načerpat báječně osvěžující přímořskou atmosféru a vůni moře, na kterou budete rádi vzpomínat.

Náhodné fotky z vašich cest

Plitvická jezera_12
Chorvatsko_16
Dubrovník_27
Dubrovník_14