Podgora

Podgora je nepříliš velká obec rozkládající se v Chorvatsku. Nachází se na Makarské riviéře a počet obyvatel se zde pohybuje kolem 1 450 obyvatel. Od města Makarská je vzdálenost 9 kilometrů, vydáte-li se směrem na jihovýchod. Toto přímořské letovisko je známé svou rušností a mnoha návštěvníky, kteří sem každým rokem v tak hojném počtu přijíždějí. V současné době zde najdete velké množství hotelů. Zajímavostí je, že právě v této obci vyvěrá několik sladkovodních pramenů, mimo jiné také léčivý pramen Klokun. Obyvatelstvo Podgory se zabývá především zemědělskou činností, lidé zde pěstují olivy a vinnou révu. Dalším zdrojem jejich příjmů je samozřejmě všudypřítomný turismus a cestovní ruch. Obec Podgora měla původně dvě části. První část se nacházela na horském svahu, ale v roce 1962 byla zničena zemětřesením. Poté již místo zůstalo opuštěno. Druhá část se nachází v blízkosti moře a je to právě toto místo, kam jezdí každoročně turisté z celého světa. Za posledních 35 let obec prodělala velký rozvoj a změnila se z malé vesničky v rušné přímořské letovisko oblíbené turisty.

Památky

V první části, které se říká Horní Podgora, a která je osadou Marinovičů a Rosčičů, byly zachovány památky ze 17. a 18. století. Jedná se dvě obranné věže, které měly sloužit k obraně proti Turkům. Před zemětřesením jste zde mohli spatřit barokní letohrádek patricijské rodiny Mrkušićů, po něm zde ale zbyla pouze vstupní branka do parku a osmiboká kaple. Zemětřesení vážně poničilo i kostel svatého Tekly, který byl ale po rekonstrukci znovu zpřístupněn. Jestliže máte rádi poznávání historických památek, můžete si prohlédnout také památník založení jugoslávského válečného námořnictva vytvořený R. Radovićem. Památník pochází z roku 1962 a je pojmenován „Rackova křídla“, jde o velmi rozměrné symbolické křídlo racka. Jestliže se vydáte směrem na jihovýchod od obce Podgora, najdete moderně postavený kostel taktéž z roku 1962, který stojí přímo na pobřeží oblasti Čaklje.

Turistické atrakce

Máte-li rádi koupání se v krásném moři a lenošení a slunění se na krásných písčitých plážích, vyberte si pro dovolenou obec Podgora. Ačkoliv byla tato pláž rozšířena několika stavebními úpravami, není tato pláž příliš rozlehlá, což ale vůbec nezmenší váš krásný zážitek z dovolené. Protože je toto místo velmi oblíbené turisty, pláž bývá velmi často, zvláštně v letních měsících, plná. Pláž je písčitá, složená i z malých drobných oblázků. Nejznámější je pláž Centar, která byla dokonce vyznamenána Modrou vlajkou. Další pláže se táhnout i směrem na severozápad a na jihovýchod, stejně jako pláž Centar jsou tyto pláže poměrně úzké. Jestliže patříte mezi ty, kdo mají rádi sporty a aktivně trávené dovolené, můžete si zde vybrat z široké nabídky vodních sportů. Patří mezi ně například windsurfing, který mohou vyzkoušet i úplní začátečníci, protože je možné přihlásit se do školy windsurfingu, kde se vás ujmou školení a zkušení instruktoři. Vyzkoušet můžete také jachting, potápění nebo vodní lyžování. Pokud si nevyberete z nabídky vodních sportů, můžete zůstat na pevnině a zahrát si tenis, volejbal nebo basketbal. Veškeré vybavení potřebné k těmto sportům si můžete ve středisku vypůjčit. Chcete-li navštívit i některé kulturní akce, přijeďte do Podgory v období od června do září. V té době se zde koná Podgorské kulturní léto, můžete zde zhlédnout velké množství divadelních i hudebních vystoupení, koncertů a folklorních akcí. Z lidových slavností se zde koná například tradiční Den města Podgory, který se slaví v den svátku svatého Vincence v polovině srpna, a který je velmi oblíbenou událostí roku.

Náhodné fotky z vašich cest

Chorvatsko_40
Chorvatsko_17
Chorvatsko_26
Plitvická jezera_17