Hvar

Hvar je známý a turisticky jeden z nejoblíbenějších ostrovů Chorvatska, nachází se ve střední Dalmácii mezi ostrovy Brač, Vis a Korčula. Hlavním městem ostrova je stejnojmenné město Hvar. Turisté sem přijíždějí zejména kvůli krásné přírodě, zejména díky ostatečným zdrojům sladké vody zde roste dostatečná vegetace. Zdejší půda je zde proto velmi úrodná, obyvatelé se zde věnují pěstování oliv, vína a fíků, stejně jako pěstování levandule, jejíž produkce a vývoz tvoří důležitou součást ekonomiky ostrova. Tento ostrov je lákadlem především pro milovníky sluníčka, protože zde můžete počítat s velkým množstvím slunečního svitu za rok. Jestliže rádi lenošíte na plážích a koupete se v průzračných mořských vodách, budete zajisté spokojeni, protože pláže Jadranu jsou již ve světě známé pro svou oblíbenost. Jestliže sem přijedete v období letních měsíců, tedy v hlavní turistické sezóně, musíte počítat s větším množstvím lidí, neboť toto místo je opravdu oblíbené.

Podnebí

Ostrov Hvar je známý svými příjemnými letními teplotami, které zde v létě šplhají nad 30 stupňů. Průměrná teplota během celého roku se pohybuje kolem 16 stupňů. V létě je teplota moře obvykle kolem 24 stupňů, může se ale vyšplhat i výše. Příznivé klimatické podmínky a skutečnost, že se zde prakticky nesetkáte s dešťovými přeháňkami, jsou důvodem, proč sem každoročně zavítá tak velké množství turistů a cestovatelů.  Hvar je také častou zastávkou pro jachtaře, kteří plují se svými jachtami podél chorvatského pobřeží a kolem okolních ostrovů.

Hlavní město Hvar

Hlavním městem ostrova je stejnojmenný Hvar. Najdeme ho v jižní části ostrova, počet obyvatel se zde pohybuje okolo 3 600 lidí. Svůj velký význam mělo toto město už v období středověku, kdy sloužilo jako důležitá obchodní křižovatka, zejména kvůli přístavu. Ještě v dnešní době zde ale můžete obdivovat nezapomenutelnou atmosféru, která se zde zachovala. Jestliže máte rádi památky, můžete si zde několik takových prohlédnout. Zachovalo se tu například několik šlechtických paláců zachovaných z gotiky.

Památky města Hvar

Ve městě Hvar můžete navštívit jeho centrum, kterým je náměstí Trg Sveti Stjepana, které díky svým rozměrům označujeme jako největší historické náměstí Dalmácie. Rozloha náměstí je více než 4 000 metrů2 a najdete zde i zajímavé historické památky. Tou je například studna pocházející z roku 1520, nachází se na severní straně náměstí. Na jižní straně stojí historická budova z roku 1611, je to Zbrojní sklad, který v sobě ukrývá sbírky moderního chorvatského umění, součástí budovy je také divadlo, které má nejdelší historii na světě. První představení zde proběhlo již v období renesance, v roce 1620, zhlédnout ho mohla nejen šlechta, ale i obyčejní lidé. Nejvýraznější stavbou náměstí je ale pravděpodobně katedrála svatého Štěpána pocházející z konce 16. století ve stylu renesančního umění. Vedle této katedrály můžete vidět biskupskou pokladnici, kde se nacházejí chrámové poklady sestávající z předmětů ze zlata a stříbra, stejně jako z výtvarného umění pocházejícího z období raného středověku. Další zajímavou památkou města je Španělská pevnost, ke které se dostanete, vydáte-li se přes městskou bránu mnohými uličkami k parku, kde najdete právě tuto pevnost. Ta pochází z roku 1557 a byla vystavěna Benátčany. Pevnost se zachovala téměř v původní podobě, pouze v 19. století byla částečně přetvořena rakouskými okupanty. V současné době zde mohou návštěvníci navštívit turistické centrum a užít si také nádherný výhled na celé město a okolní krajinu.

Zajímavosti ostrova Hvar

Nejen město, ale celý ostrov Hvar se může pochlubit zajímavými historickými památkami. Na severním pobřeží ostrova leží například Stari Grad, v překladu „Staré město“, jehož historie sahá až do roku 385 př. n. l., kdy na tomto území byla založena řecká kolonie pojmenovaná Faros. Z kolonie se postupem času stalo hlavní město ostrova, ačkoliv už ve 13. století ztratil Faros svou původní slávu a významné postavení. Hlavním městem se tedy stal Hvar. Jestliže si chcete užít příjemný klidný výlet, rozhodně navštivte Stari Grad, protože na rozdíl od města Hvar se zde nesetkáte s takovými davy. Nejzajímavějším místem, které si zde můžete prohlédnout, je pravděpodobně malý opevněný hrad Tvrdalj pocházející z 16. století. Zbudoval jej tehdejší chorvatský básník Petar Hektorovič. Součástí hrádku je také malý rybníček, který si nechal vybudovat z lásky k rybaření. Další atrakcí místa je historický dominikánský klášter, jehož historie sahá až do 15. století. Protože už v 16. století byl klášter z poloviny zničen, byla stavba zrekonstruována v 19. století, po rekonstrukci už chrám zůstal zachován v původní podobě. Uvnitř kláštera můžete obdivovat například oltářní obraz údajně renesančního malíře Tintoretta.

Turistické atrakce

Pokud máte rádi sluníčko, určitě si pro dovolenou vyberte ostrov Hvar, místo provoněné levandulí. Zimy jsou zde mírné a ostrov je v dnešní době nejslunečnějším místem celé Dalmácie. Přijdete si zde na své, i pokud máte rádi jachting a potápění, pro oba tyto sporty jsou zde totiž ideální podmínky. Zklamáni nebudou ani milovníci podmořského světa, bohatá fauna je zde opravdu velkým lákadlem. Pro zpříjemnění vašeho pobytu například do města Hvar není povolen vjezd aut, takže se nemusíte obávat velkého provozu a můžete si užít příjemnou procházku městem. Do města i jinam se můžete dopravit například autobusem.

Náhodné fotky z vašich cest

Dubrovník_31
Plitvická jezera_15
Chorvatsko_10
Chorvatsko_31