Chorvatský ostrov Brač

Brač je největším ostrovem nacházejícím se ve střední Dalmácii. Počet obyvatel ostrova se pohybuje kolem 13 000, přičemž největší koncentrace lidí se nachází v hlavním městě ostrova, v Supetaru. Rozloha celého ostrova činí 396 km2. Tento ostrov v dnešní době těží především z turismu a cestovního ruchu, odtud pochází většina příjmů zdejšího obyvatelstva. Ti se také zabývají rybolovem nebo zemědělské činnosti. Celý ostrov je poset mnoha olivovníky, výroba olivového oleje je velmi důležitou součástí produkce ostrova, z olivovníků se zde ale vyrábějí také originální mýdla, která jsou ideálním suvenýrem pro ty, kteří zde tráví svou dovolenou. Dále se zde setkáte s vinnou révou, produkce vín je zde rovněž významná. Každoročně sem přijíždějí tisíce turistů, které lákají především nádherné oblázkové pláže a úžasné příjemné slunečné podnebí. Jaderské moře je zárukou báječného koupání v průzračné čisté vodě.

Podnebí

Ostrov Brač se vyznačuje příjemným středomořským podnebím. Jestliže sem přijedete v letních měsících, můžete počítat s teplem a suchým podnebím, teplota se zde v této době pohybuje kolem 25 stupňů. Zimy jsou zde poměrně krátké a mírné, teploty se zde pohybují průměrně okolo 9 stupňů. Sněhu se tady příliš nedočkáte, padá zde maximálně 2 dny v roce. Slunce zde svítí poměrně často, kolem 2700 hodin za rok, v oblasti Jadranu jsou tyto hodnoty nadprůměrné. Letní průměrná teplota moře je kolem 24 stupňů, v zimních měsících klesne o 10 stupňů.

Historie

Důkazy o osídlení tohoto území pocházejí již z paleolitu, archeologické nálezy byly objeveny například v jeskyni Kopačina, kterou najdete mezi hlavním městem ostrova Supetarem a Dolním Humacem. Ve vnitrozemské části ostrova pak můžete najít památky na dobu bronzovou a železnou, v těchto obdobích zde nějakou dobu pobývaly ilyrské kmeny. Ilyrové také hojně obchodovali s Řeky. Od 9. století n. l. se Brač stal součástí Římské říše. Později byl ovládnut Byzantskou říší, dále Benátskou republikou a na začátku 19. století i Napoleonem. Chorvatsko získalo nezávislost v roce 1991, po rozpadu Sovětského svazu, do té doby bylo součástí Jugoslávie.

Zajímavosti

Na ostrov jezdí také obdivovatelé vzácného bílého kamene, který se zde nachází. Tato hornina svým složením připomíná jak mramor, tak i vápenec. Tento vzácný kámen je znám již od dob starověku a byl použit k stavbě mnoha významných budov, jedná se například o prezidentský Bílý dům ve Washingtonu nebo o Diokleciánův palác v nedalekém Splitu. Právě na ostrově můžete najít také proslulou kamenickou školu, která je jedinou svého druhu v celém Chorvatsku. Tento kámen se také používá k výrobě drobných předmětů a suvenýrů, jako jsou vázičky či svícny. Území ostrova je známé jako vápencové, je to ale zároveň i krasová oblast, která je geomorfologicky velmi zajímavá. Už od 20. století zde probíhají rozsáhlé archeologické výzkumy, historicky významná je například Dračí jeskyně nacházející se nedaleko od obce Murvica. V této jeskyni je možné spatřit například zachované reliéfy na stěnách. Tato jeskyně v minulosti sloužila jako klášter. Nedaleko se nachází rovněž jeskyně Kopačina, místo dalších archeologických nálezů a výzkumů. Pro potápěče je zajímavé, že zde zbyly objeveny 3 jeskyně českými potápěči. Jedná se o jeskyně Maňajama 1 a 2, které se nacházejí nedaleko od moře, pak o propast Lučica, která je ale pod mořským povrchem, a která se nachází v zátoce Lučica. Krasové jevy se na ostrově projevují různě, jedná se například o vzniklé škrapy, doliny, polje, závrty nebo propasti. Najdete zde také 49. nejhlubší propast v Chorvatsku, název je Jama kod Matešič stana, nachází se u obce Hum a hluboká je 260 metrů. Protože se jedná o krasovou oblast, je ostrov suchý. Vody zde není příliš velké množství, nenajdete tady ani moc pramenů. Proto je ostrov závislý na pravidelných dodávkách pitné vody. Tato voda je sem přepravována podvodním potrubím z řeky Cetiny.

Hlavní město

Hlavním městem ostrova Brač je Supetar, jeho součástí je rovněž významný přístav, nedaleko kterého najdete mys svatého Mikuláše, kde si můžete mimo jiné prohlédnout městský hřbitov a mauzoleum rodiny Petroviců.  Jestliže jste příznivci klidné a odpočinkové dovolené, Supetar je něco přesně pro vás. Ačkoliv zde nenajdete nic světoznámého, se službami, které jsou tu nabízeny, budete zajisté spokojeni. Cestovní agentury vám nabízejí velké množství zajímavých a lákavých výletů do okolí, můžete také ochutnat zdejší speciality v místních restauracích či si užít báječných nákupů ve zdejších obchodech. Jestliže chcete poznat i něco z historie a architektury ostrova, navštivte kostel Zvěstování Panny Marie, kam se ale dostanete jen tehdy, chcete-li navštívit mši. Tento kostel pochází z roku 1733 a vyznačuje se bohatě zdobeným interiérem. V hlavním městě můžete trávit volný čas například sluněním se na plážích, kterých tu je celkem pět. Jestliže nemáte rádi rušné pláže a velké davy, vydejte se směrem od centra města, pláže zde budou klidnější a také příjemnější. Nejznámější pláží je pravděpodobně Bili Rat. Jestliže jste milovníky vodních sportů, přijdete si zde určitě na své, protože si zde můžete vypůjčit vybavení k těmto sportům ve zdejším středisku. Vyzkoušet si můžete například jachting nebo potápění, které je vhodné i pro začátečníky, kteří si mohou nechat poradit od instruktorů. V letních měsících zde můžete navštívit několik hudebních festivalů a shlédnout mnohá vystoupení, která jsou navíc většinou zdarma.

Náhodné fotky z vašich cest

Chorvatsko_28
Dubrovník_21
Dubrovník_4
Dubrovník_24