Kvarnerské ostrovy

Kvarnerské ostrovy jsou známou chorvatskou oblastí, která se nachází v severní části Jaderského moře, a která je obklopena Kvarnerským a Rijeckým zálivem. Jestliže máte rádi krásnou přírodu a nádherné scenerie, vyberte si rozhodně pro svou dovolenou některý ze zdejších ostrovů; jistě nebudete zklamáni. Milovníci sluníčka a opalování zajisté ocení krásné písečné pláže a také vhodná rekreační ubytování v této oblasti. Načerpat zde můžete taky neobyčejně klidnou a příjemnou atmosféru a zaposlouchat se do báječného šumění mořských vln. Kvarnerské strovy se rozkládají od mysu Kamenjak, který se nachází na konci poloostrova Istrie, končí až u Ljubačské úžiny v jižní části. Kvarnerské ostrovy ale můžeme rozdělit na dvě části. Tou první je vnější ostrovní pás, který sestává z ostrovů Cres, Lošinj, Unije, Susak, Ilovik. Vnitřní část je tvořena ostrovy Krk, Rab a Pag. Součástí této části jsou i menší ostrůvky Goli Otok a Grgur. Všechny ostrovy jsou již dlouhou dobu turisticky oblíbenými místy a návštěvníci se sem vrací pravidelně každý rok. Výjimku tvoří pouze ostrov Pag, který začal propagovat cestovní ruch teprve v nedávné době.

Podnebí a příroda

Kvarnerské ostrovy jsou pro vaši dovolenou jako stvořené. Podnebí v této oblasti je velmi příjemné. Léta jsou zde většinou teplá, zimy zase mírné. Ostrovy jsou obklopeny a chráněny také horami. Nacházejí se zde totiž pevninské horské masívy Učka a Velebit, které brání pronikání studených vnitrozemských větrů do této oblasti. Jestliže zavítáte na některý z místních ostrovů, můžete se kochat krásami zdejší neporušené přírody, bujnou vegetací a ve velké míře se zde nacházejí také parky a lesoparky. Milovníci přírody si zde přijdou jistě na své. Nachází se zde totiž velké množství živočišných druhů, za zmínku stojí také zdejší rozmanitá fauna. Najdete zde opravdu velké množství živočišných druhů, kolem 1300. Ostrovy Cres, Krk a Rab, jsou v počtu živočišných druhů dokonce první ve Středomoří. Půda na ostrovech je celkem úrodná, pustiny se nacházejí pouze v severovýchodní části celé oblasti. Přestože úrodnost je zde dobrá, zemědělské půdy tu není dostatečné množství. Obyvatelé ostrovů se věnují především pěstování vinné révy a olivovníků. Najdete tu i mnoho lidí, kteří se zabývají hospodářskou činností či pastevectvím ovcí.

Turistické atrakce

Jestliže máte rádi koupání v krásně čistém moři a opalování se, můžete se těšit na zdejší pláže. Ty jsou příjemně písčité a nabízejí pohled na krásně průzračné a čisté vody Jaderského moře. Jestliže ale nechcete zůstat jen u lenošení na pláži a koupání se v moři, můžete se vydat i na prohlídku okolí. Na všech ostrovech se totiž najde několik starobylých měst a osad, ze kterých dýchá dávná historická atmosféra. Na ostrovech se také nacházejí kamenné zídky, kterým se říká gromače. Ty v minulosti obyvatelům sloužily jako ohraničení zemědělských či soukromých pozemků a pastvin. Měly chránit nejen před vandaly, ale také před ničivými poryvy větru. Na ostrovech se pěstuje vinná réva, zdejší vína jsou známá svou výbornou kvalitou. Jestliže tento nápoje tedy máte v oblibě, nezapomeňte se vydat v rámci své dovolené i na ochutnávku vín. Známé je například víno Vrbnik, které je vyráběno na ostrově Krk, na východním pobřeží. Dalším známým vínem je Trojišćina. Jestliže se vydáte na tyto ostrovy, rozhodně nebudete zklamáni. Ostrovy se vyznačují pohostinnou a příjemnou atmosférou a vstřícnými obyvateli. Jestliže máte rádi sporty, můžete si zde vybrat ze široké nabídky a užít si dovolenou aktivně. Na Kvarnerských ostrovech jsou návštěvníkům zajištěny veškeré služby a komfort.

Náhodné fotky z vašich cest

Chorvatsko_12
Chorvatsko_38
Dubrovník_2
Dubrovník_25