Všeobecné informace o Chorvatsku

Chorvatsko je oblíbenou turistickou destinací, mimo jiné proto, že je omýváno Jaderským mořem. Jedná se o zemi, která sahá svou severozápadní částí do Východních Alp, na východě se nachází Panonská nížina. Centrální část území státu zabírá Dinárské pohoří, které se pyšní vrcholem Dinara, který je nejvyšším bodem v Chorvatsku. Mezi sousedy tohoto státu se řadí mnoho zemí, jedná se o Slovinsko a Maďarsko, dále je to Srbsko, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, hranice vodní sdílí Chorvatsko s Itálií, Slovinskem i s Černou Horou.

Tato země se může pochlubit členitým pobřežím dlouhým 5790 km, které se nachází na severovýchodě a které zahrnuje velké množství pláží, které jsou povětšinou skalnaté či tvořené oblázky. Dále je zde možno najít ostrovy malé i velké, jejich počet se pohybuje kolem 1200. Kvarnerský záliv ukrývá největší z ostrovů, jedná se o ostrov Krk, v severozápadní části Chorvatska najdete Ostrijský poloostrov, kterému rovněž náleží prvenství co se týče velikosti.

Chorvatsko jako stát

Chorvatsko se zařazuje mezi demokratické země s ústavou, ta chorvatská pochází z roku 1990. Mezi prezidenty Chorvatska patřil například Stepjan Mesjič. Znak Chorvatska má historickou hodnotu, na začátku 16. století jej začali využívat Habsburkové. Chorvatská hymna byla oficiálně uznána v roce 1972 dodatkem v ústavě, ale do povědomí se tato původně báseň dostala již roku 1835 prostřednictvím časopisu Danica. Hymna dnes nese název Lijepa naša domovino, v překladu Krásná naše vlasti. Autorem textu básně byl Antun Mihanovič, hudbu dal dohromady Josip Runjanin.

Záhřeb

Hlavním městem chorvatského státu je Záhřeb, najdete jej pod vrchem Medvedica. Počet obyvatel se zde pohybuje kolem 1 milionu lidí. Jedná se důležité středisko země, jak z hlediska ekonomického a kulturního, tak i z pohledu politického. Dále se jedná o významnou dopravní křižovatku, která zprostředkovává dopravu z Jaderského moře do střední Evropy.

Populace Chorvatska

Chorvatsko se může pochlubit počtem obyvatel, který se pohybuje kolem 5 milionů lidí, proto je tato země 139. nejlidnatějším státem na planetě. Zdejší populaci tvoří ze 78% chorvatské obyvatelstvo, lidé zde žijí na území velkém 56 538 km². Největší množství lidí v Chorvatsku je ale obyvateli větších měst, jedná se minimálně o polovinu všech obyvatel, hustota obyvatelstva na km² se dále liší podle toho, v jakém kraji daný člověk žije. Dá se ale říci, že hustota obyvatelstva je přibližně 85 km². Náboženství v Chorvatsku je dalším důležitým tématem. Většina populace Chorvatska se hlásí k římsko-katolické víře, jedná se přibližně o 77% všech lidí ve státě. Dále se zde můžete setkat s menšinovými skupinami, které se hlásí k jiným náboženstvím, jedná se například o vyznavače islámu, potom o vyznavače pravoslaví.

Další důležité informace

Úředním jazykem je logicky chorvatština, ta se zařazuje do skupiny jazyků jihoslovanských. Původním jazykem, který byl zaveden jako úřední, zde byla tzv. srbochorvatština, která byla byla užívána v bývalé Jugoslávii od roku 1992. Tento jazyk se liší podle několika odlišných nářečí, záleží také na tom, v jaké části území lidé žijí, od toho se odvíjí daná skupina nářečí. V horských oblastech, u moře nebo na ostrovech se používají nářečí jiná. Chorvatština není jazykem užívaným pouze v Chorvatsku, je to také oficiální jazyk v Bosně a Hercegovině, dalším místem je Burgenland, který najdete v Rakousku. Jedná se o jazyk, který používá přibližně 6,2 milionů lidí na světě.

Svátky a prázdniny

Chorvaté stejně jako spousta dalších národů na světě slaví Nový rok 1. ledna, stejně jako u nás je 1. května v Chorvatsku slaven Svátek práce. Vánoce jsou v Chorvatsku slaveny ve svátky 25. a 26. prosince. Najdeme také několik pohyblivých svátků, jedná se například o Velikonoční neděli a pondělí, nebo také o Boží tělo. S chorvatskou historií má spojitost svátek z 30. května, je to Den Chorvatského sněmu, 25. června je také slaven Den státnosti Republiky Chorvatsko. 8. října se slaví Den nezávislosti.

Náhodné fotky z vašich cest

Dubrovník_5
Chorvatsko_13
Chorvatsko_18
Chorvatsko_12