Turistika v Chorvatsku

Turistika je jednou z nejoblíbenějších aktivit, které v dnešní době nabízí moderní společnost. Lidé cestují, aby se seznámili s novými krajinami, aby poznali jinou kulturu, také se rádi seznamují s novými lidmi. Někteří cestují jen pro samotný požitek z cestování. Turistika v Chorvatsku je určitě dobrou volbou a jestliže uvažujete o strávení vaší dovolené právě v této zemi, jistě nebudete zklamáni.

Z historie turistiky

V Chorvatsku má vysokohorská turistika neboli chorvatsky planinarstvo dlouhou tradici a je důležitou součástí zdejší historie. Již v roce 1874 se toto zajímavé odvětví začalo postupně rozvíjet, v tomto roce bylo založeno HPD, což byl první horský svaz. Největší rozmach ale turistika zaznamenala po skončení první světové války. V té době se začalo se stavbou prvních turistických chat a chalup, začala se podél cest objevovat první označení určená právě turistům. Trasy dáálkové se začaly objevovat až mnohem později, například roku 1969 byl vybudován Velebitski planinski put.  Stejně jako mnohá další odvětví, i turistika má stěžejní literární dílo, které nadšence provází, v Chorvatsku se jedná o knihu Dr. Željka Poljaky, která nese název Planine Hrvatski. Tato kniha je vvelmi žádanou publikací, možná to je důvodem, proč je tak obtížné se k ní dostat, je totiž všude permanentně vyprodaná.

Chorvatská turistická značení

Češi, kteří mají rádi turistiku, jsou většinou ze své rodné země zvyklí na to, že česká značení jsou důkladná a v podstatě jasná pro každého. V Chorvatsku je situace o něco složitější, není zde ve značení taková systematičnost, turista v Chorvatsku je proto často odkázán na svůj orientační smysl a je na něm, jak si poradí. Horské stezky jsou v Chorvatsku značeny spíše pouze červeně, jedná se o terč, který má střed červené barvy. Jestliže ale pátráte po konkrétním rozcestí a doufáte, že najdete nějaké viditelné značení, raději s tím nepočítejte.

Oblíbená turistická místa

Pro milovníky vysokohorské turistiky se v Chorvatsku rozhodně najde mnoho zajímavých cest, které mohou využít, ale mezi ty nejoblíbenější trasy patří ty v pohoří Velebit, dále můžete zamířit na Biokovo, na mnohých ostrovech jsou rovněž podmínky ideální. Pro Jaderské moře je charakteristické, že zdejší ostrovy se vyznačují spíše hornatým povrchem, takže jednodenní túra s výstupem na zdejší vrcholy vás může příjemně rozptýlit, zejména pokud jste již znuděni věčným povalováním na pláži. Z hlediska vysokohorské turistiky patří mezi neoblíbenější ostrovy ostrov Cres, Krk, Rab, Lošinj nebo také Brač a Hvar.

Trekking v Chorvatsku

Batoh na zádech a pochod přes chorvatské hory, to je ideální představa milovníků trekkingu. Pro ten najdete v Chorvatsku naprosto vhodné podmínky, jestliže byste tedy rádi vyrazili na několikadenní pochod s konkrétním cílem, je trekking jasnou volbou. Nejoblíbenější a nejvyhledávanější je přechod pohoří Velebit, zde najdete dálkovou cestu zvanou Velebitski put, ta obvykle trvá kolem 10 dní.

Náhodné fotky z vašich cest

Plitvická jezera_4
Chorvatsko_20
Chorvatsko_38
Dubrovník_21