Praktické informace o Chorvatsku

Jestliže jste se rozhodli cestovat na dovolenou do ciziny, je vždy dobré vědět o dané zemi alespoň základní informace, protože je jasné, že se někdy budou hodit. Pokud hovoříme o Chorvatsku, je výhodné vědět, kam a na koho se obrátit, pokud se dostanete do potíží, ale také jak se chovat v běžných situacích. V tomto článku se dozvíte, jak fungují v Chorvatsku zdejší pro turisty vytvořená informační centra, jak zde fungují pošty, jak je to také s komunikačními možnostmi v této oblasti.

Informační centra v Chorvatsku

Jestliže se potřebujete dozvědět nějaké informace, jsou k tomuto účelu zřízena informační centra, kam se můžete obrátit, potřebujete-li s něčím poradit. Ve všech městech nebo oblastech by taková informační centra měla být k dispozici přijíždějícím turistům, jedná se zejména o centra umístěná v kancelářích Chorvatského turistického sdružení. Jestliže potřebujete informační centrum najít a daní místo příliš neznáte a v krajině se moc neorientujete, sledujte ukazatele, které jsou rozmístěny ve městech a které vás navedou na správnou adresu. Jestliže máte rádi kulturu a památky, jsou zde rovněž ukazatele ve formě hnědých tabulek, které tyto objekty označují. Pro turisty je v informačních centrech zřízen dostatečný servis, najdete zde často například směnárny, můžete si vybrat z množství map a informačních brožur.

Pošty v Chorvatsku

Chorvatské pošty nesou označení HP a najdete je ve většině zdejších měst. Liší se ale otevírací doba , a to v závislosti na velikosti daného města. Větší města mají zpravidla otevřeno od 7:00 do 20:00, přičemž v omezeném čase pošty fungují také o víkendech, malá města naproti tomu zavírají dřív, již ve 14:00. Jestliže chcete odeslat dopis nebo pohled z dovolené a potřebujete poštovní známku, máte několik možností, jak se k ní dostat, buď se zeptejte na poště nebo v prodejně pohlednic. Na poštách můžete využít i telefonické spojení a zavolat někomu ve své zemi, lze použít i fax. Odeslání pohlednice do České republiky vás vyjde na asi 2,20 kuny a dopis vás bude stát 6,5 kuny.

Telefonické spojení z Chorvatska a internet

Jestliže chcete navázat telefonické spojení s člověkem z České republiky, musíte použít předvolbu 00420. Pokud se dostanete do problémů a nemáte na zavolání, je vám k dispozici služba přímého volání do České republiky. Tuto službu umožňuje operátor, přičemž platí, že hovor platí ten, komu voláte. Jestliže chcete využít k zavolání telefonních budek, je nutné mít telefonní kartu, tu lze sehnat na poštách nebo také v novinových stáncích. Telefonní budky umožňují hovory do zahraničních zemí, přičemž pokud se chcete dovolat do České republiky, zaplatíte 5,35 kuny za každou minutu. Z mobilního telefonu můžete volat a smskovat ze zahraničí pouze v případě funkční složby roaming. Před odjezdem do Chorvatska je určitě dobré se nejprve informovat o tom, jaké jsou ceny hovorů z Chorvatska i do Chorvatska, co váš operátor nabízí, abyste nebyli zbytečně překvapeni.

Internetové připojení můžete najít v městských střediscích, turistických centrech, jsou zde také k dispozici internetové kavárny, v současnosti je i většina hotelů internetem vybavena.

Jak to chodí v restauracích

Jestliže jste v Chorvatsku zavítali do některé restaurace nebo nějakého jiného podniku a jste na rozpacích, jak to udělat se spropitným, aby nedošlo k trapasu, je dobré vědět, že spropitné zde není součástí ceny jídla a pití, je tedy jasné, že zaměstnanci běžně "dýška" dostávají. Pokud tedy máte u stolu obsluhu příjemnou a ochotnou, je dobré ji odměnit malou odměnou.

Náhodné fotky z vašich cest

Plitvická jezera_6
Dubrovník_27
Chorvatsko_20
Chorvatsko_26