Hory v Chorvatsku

Chorvatsko je zemí, kam se každoročně vydává velké množství turistů. Ti do této země jezdí především za koupáním, ale jedná se také o zemi, která se může pochlubit velkým množstvím hor, což je také důvodem, proč je Chorvatsko zejména v zimních měsících tak oblíbeným lyžařským střediskem.

Dinárský kras

V Chorvatsku je možné najít mnoho přírodních úkazů, jedním z nich je například Dinárský kras, což je oblast tvořená zvrásněnými vápenci, které mají původ již ve druhohorách. Toto území se dá označit za holokras, což je vlastně označení pro úplný kras, přičemž se zde již nenachází mnoho půdy, ale můžeme zde vidět vápenec v jeho čisté formě. Tento vápenec je zde ve větším množství, které tvoří tzv. krasová pole, nejrůznější závrty nebo také jeskynní systémy. Dinárský kras je vcelku rozsáhlý, táhne se i přes mnohé známé ostrovy, jedná se o Brač, dále pak o ostrovy Pag, Rab či Cres.

O krajině

Mnoho již zmíněných krasových polí najdete v jihozápadním Chorvatsku na plošině Lika, pole nesou názvy Ličko polje nebo Koreniško polje. Tato oblast v Chorvatsku není moc bohatá na vodu, jsou zde spíše podzemní vody. V zemi je ale mnoho planin, mezi nimi a mořem pak najdeme Velebit, což je velmi prudké pohoří směřující k Jaderskému moři. Severní až severozápadní část země je charakterizována pohořími, která jsou od moře nedaleko, jedná se o pohoří Mala Kapela a Velika Kapela. Východní část Chorvatska, která hraničí s Bosnou, zabírá Plješavica.

Nejvyšší hory

Nejvyšší horou Chorvatska je Dinara o výšce 1830 m, která se nachází v pohoří Dinara, které je největší v této zemi. Největšími zdejšími masivy jsou Dinara, Ilica, Kamešnica nebo také Svilaja. Před několika lety se jako o nejvyšším bodu Chorvatska mluvilo o hoře Veliky Troglav, který ale v současnosti připradá Bosně.

Jak strávit zimu v Chorvatsku

Milovníci zimních sportů si zde určitě přijdou na své, i když možností pro lyžaře tu nenajdete zase takové množství. Nacházejí se zde masivy, které jsou pro zimní sporty naprosto nevhodné. Jedná se o masivy Velebit nebo Biokovo, které  patří sice mezi ty nejvyšší a sněhu je tu dostatek, ale nevyznačují se potřebným terénem k zimním sportům. Jestliže si tedy chcete zalyžovat, musíte se vydat do Medvedicy, která se nachází nedaleko města Záhřeb, které je městem hlavním. Můžete zde využít 3 vleky s 5 km dlouhými tratěmi, které umožňují lyžování i ve večerních hodinách, protože sjezdovky jsou vybaveny osvětlením. Jestliže zimním sportům příliš nefandíte, můžete se jít odreagovat do některé ze saun, do bazénu nebo si jít zabruslit.

Lyžařská střediska

Mezi větší lyžařská střediska patří Platak, zde můžete využít nabídky 5 vleků, délka tratí se zde pohybuje až kolem 9 kilometrů. Milovníci běžek si přjdou rovněž na své, najdou zde totiž až 10 km upravených běžkařských stop. Středisko Platak najdete přibližně 28 kilometrů od Rijeky. Další lyžařskou oblastí je Delnice, kterou můžete najít nedaleko nejvyššího bodu Risnjak, tato oblast se nachází v pohoří Gorski kotar. Jestliže máte rádi adrenalin, můžete vyzkoušet skokanský můstek dlouhý 75x25 metrů. Ten je umístěn pod horou  Japlenški vrh a jedná se o jediný můsek v Chorvatsku. Největším chorvatským zimním střediskem je Bejlolasica, najdete jej v blízkosti Ogulinu, součástí tohoto místa je také chorvatské olympijské středisko. Jestliže se chcete do Chorvatska vydat za zimními sporty, můžete se ubytovat v některém ze zdejších hotelů. Jsou zde k dispozici lanovky, které jsou obvykle dvousedačkové, vleky jsou zde 4 a mohou za 1 hodinu najednou vyvézt až 2 500 lidí. Obvyklá výška lyžařských středisek je 630 až 1 400 metrů.  Výškou 824 metrů se může pochlubit středisko Begovo Razdolje, to najdete rovněž v pohoří Gorski kotar.

Náhodné fotky z vašich cest

Chorvatsko_23
Chorvatsko_36
Plitvická jezera_10
Dubrovník_1