Cykloturistika v Chorvatsku

Dovolenou v Chorvatsku můžete strávit různě. Jestliže chcete navštívit mnoho zajímavých míst a nechcete se přepravovat autem, je pro vás tou nejlepší volbou cykloturistika. Kola totiž skýtají velké množství výhod. Musíte si ovšem pečlivě naplánovat trasu, protože jsou místa, kam nemůžete ani na kolech. Mezi místa, kde jsou podmínky pro cykloturistiku ideální, patří Istrie, pak některé z Kvarnerských ostrovů, jedná se o ostrov Cres, Krk, Losinj nebo Rab. Právě tyto ostrovy jsou místem, kde se můžete zůčastnit i místních závodů. Pohodlnější variantou cykloturistiky je cykloplavba, která umožňuje poznat Chorvatsko opravdu důkladně. Dopoledne nebo i odpoledne můžete strávit cestováním po daném ostrově na kole, když se budete chtít přemístit na další místo a na další ostrov, stačí jen nasednout na loď, která vás vysadí, kde budete chtít.

Cykloturistika na Istrii

Istrie je pro milovníky cyklistiky jako stvořená. Cesty jsou tu příjemné i pro méně zdatné cyklisty. Zdejší terén je vhodný i pro rodinné výlety, najdete zde i 30kilometrové mírné trasy. Jestliže si chcete na kole spíše odpočinout, můžete se vydat k městu Rovinj, které se vyznačuje mírnými cestami. V Chorvatsku ale najdete i mnoho cest upravených speciálně pro cyklisty, ty dosahují délky mnoha kilometrů, jednou takovou oblastí je přírodní park Zlatni rat, ten se nachází v jižní části města Rovinje. Oblíbená je i trase kolem Limského fjordu, u Vrsaru. Horské kolo je ideální volbou pro tento typ krajiny, která je hornatá, ačkoliv při pobřeží je rovná. Pokud jedete za cykloturistikou do Chorvatska poprvé, nemusíte se bát, protože v Istrii žije velké množství lidí, je tu i mnoho míst, kde si odpočinout.

Cykloturistika na Kvarnerských ostrovech

Na Kvarnerských ostrovech určitě najdete místo, které bude vyhovovat práv vám. Například na ostrově Cres najdete hlavní silnici vedoucí k ostrovu Lošinj, jedná se ale o silnici nerovnou a úzkou, proto je pro vás lepší vybrat si některou z prašných cest. Takovými cestami se z ostrova Cres dostanete například do malých měst Valun, Pernat a do Lubenice. Jestliže ale pojedete na kole delší časový úsek, nejdůležitější není trasa, ale to, abyste dodržovali pitný režim. To je problém na ostrově Cres, vesnic tu najdete malé množství, u cest se nacházejí spíše lokvy, což jsou jezírka s vodou určená pro ovce. Ostrov Krk je v tomto i v dalších ohledech lepší alternativou pro váš výlet. Zdejší cesty nejsou tak přeplněné, navíc zdejší převýšení není vyšší než 260 metrů nad mořem. I méně zdatný cyklista zde může najezdit desítky kilometrů denně.

Zajímavosti

Další vhodná místa pro cykloturistiku najdete v Chorvatsku snadno. Jedná se o Dalmácii, jestliže hledáte cesty, které už jsou o něco náročnější a chcete si dát do těla, vydejte se na dalmátské ostrovy, na Korčulu, Brač nebo Hvar, jezdit lze i na Pelješci. Jestliže máte vlastní kola, ale nechcete se s nimi táhnout až do Chorvatska, najdete v turistických střediscích různé půjčovny kol, kde si můžete vybrat vyhovující kolo. Cena za hodinu bývá přibližně 20 kun, celodenní zapůjčení 80 nebo 100 kun.Ale pokud vám nevadí se s kolem přemisťovat delší dobu, je lepší si vzít kolo, na které jste už zvyklí. Pro zdejší hornatý terén jsou vyhodnější kola horská, silniční kola využijete pouze na silnicích, ale zdejší ulice jsou především v sezóně dost frekventované a pro cyklisty nebezpečné.

Náhodné fotky z vašich cest

Chorvatsko_32
Plitvická jezera_5
Chorvatsko_8
Dubrovník_3