Chorvatské přírodní parky

Chorvatská republika se vyznačuje rozmanitou a zajímavou přírodou, najdete zde tptož velké množství národních parků i spoustu dalších území, která jsou chráněna. Tato chráněná území byla zavedena zejména kvůli ochraně vzácných nebo ohrožených rostlinných druhů. Kromě takto chráněných území se zde ale dá navštívit a zhlédnout velké množství nádherných míst, která rozhodně stojí za návštěvu.

Mezi takové kouty Chorvatska zařazujeme například Limský záliv, který se nachází v západní části Istrie, dále je velmi zajímavá Punatská zátoka, zejména pak ostrov Košljun. Za zmínku rozhodně také stojí průsmyk zvaný Vratnik, který svou polohou patří mezi místa výše položená, průsmyk můžete najít v blízkosti města Senj. Řeka Zrmanji zase ukrývá tajuplný kaňon, jehož prohlídka může být báječným a nezapomenutelným zážitkem pro všechny romaticky založené duše. Vydat se můžete také na prohlídku delty řeky Neretvy, nedaleko Omiše je také k vidění kaňon řeky Cetiny.

Pohoří Biokovo

V jižní části rozsáhlých dinárských horských útvarů patří pohoří Biokovo mezi nejvýznamnější místa. Jedná se o pohoří velmi strmě stoupající a tyčící se nad Jaderským mořem, nedaleko celosvětově proslulé a turisticky oblíbené Makarské riviéry. Toto místo je naprosto jedinečné a především to bylo důvodem, proč bylo vyhlášeno národním parkem. Délka hřebenu v pohoří Biokovo je přibližně 25 kilometrů, ale pohoří je zajímavé i z hlediska flóry. Pohoří se totiž pyšní až tisícovkou nejrůznějších rostlinných druhů, jejichž existence je závislá na nadmořské výšce, kde se vyskytují a vyšší poloha je pro ně ideální. 1 762 je výška nejvyššího vrcholu pohoří Bikovo, ten nese název Sveti Jure, k tomuto bodu se dá vyjet i po silnici, která vede z Tučepi. Mezi další význačné vrcholy pohoří zařazujeme bod Sveti Ilja, který je vysoký 1640 metrů, 1400 je výška vrcholu Borovac. Do výšky 1450 potom dosahuje další vrchol nazvaný Stropac.

Mokřad Kopački rit

Kromě zajímavých pohoří zde můžeme najít i jiné výjimečné přírodní úkazy, jedná se například o chorvatský mokřad Kopački rit, který se rozprostírá přímo v místě soutoku dvou řek, Dunaje a Drávy. Jedná se o přírodní rezervaci určenou speciálně pro ptáky, kterých se zde vyskytuje opravdu velké množství. Tato oblast se stala rezervací v roce 1984. Najdete zde v současné době všechny možné druhy ptactva, vyskytuje se zde například orel královský nebo kormoráni či čápi. Jedná se o významné hnízdiště jak místních, tak i stěhovavých ptáků.

Medvednica

Medvednica je velmi známou horskou oblastí, která se nachází nad hlavním městem Záhřebem a která je oblíbeným cílem mnoha turistů, kteří sem přijíždějí každoročně. Toto výjimečné místo se vyznačuje nádhernými bukovými i jedlovými lesy, můžete se tu setkat i s krasovými jeskyněmi. Pro milovníky lyžování a dalších zimních sportů je zde vybudováno jedinečné lyžařské středisko, které je vybaveno čtyřmi sjezdovkami a třemi vleky pro lyžaře. Jestliže si chcete vychutnat příjemně aktivní dovolenou, je Medvednica tím pravým místem právě pro vás.

Další přírodní rezervace

Chorvatská republika je zemí bohatou na přírodní rezervace, v pohoří Velebit se rozprostírá například Rožanski Kukovi, v pohoří Gorski Kotar zase najdete Samarské stěny a rezervaci Bijele. Za zmínku stojí také chorvatský kaňon Vražji Prolaz, u města Imotski také najdete Modré a Červené jezero, chorvatsky Modro a Crveno jezero. Veškeré zdejší chráněné oblasti a území v Chorvatské republice zabírají až 8% krajiny, jedná se přibližně o 4 585 kilometrů čtverečných.

Náhodné fotky z vašich cest

Plitvická jezera_16
Dubrovník_10
Dubrovník_28
Dubrovník_17