Chorvatská vína

Pití vína je v Chorvatsku velmi oblíbenou činností. Najdeme tu ale jednu specifickou záležitost, Chorvaté si svá vína ředí a takto zředěná vína mají vlastní označení a názvy. Bevanda je název pro zředěné červené víno, bílé víno smícháné s minerální vodou se říká gemišt. Jestliže nechcete ale pít víno jen na žízeň, jako se tomu v Chorvatsku často děje, vyplatí se vám pít víno neředěné, protože jen tak se dá víno vychutnat.

Historie a tradice vinařství v Chorvatsku

Již v historii se chorvatská vína dostala do povědomí lidí, bylo to díky vínům dalmátským. Tato vína platila za známou dobrotu již v období starověku. Nejznámější a nejoblíbenější ve světě pak byla vína pocházející z ostrova Vis. Vinařství je chorvatskou tradicí už dlouhou dobu a na každém ostrově můžete ochutnat místní vína, která jsou od různých vinařů a liší se v druzích.

Bílá vína

Jestliže máte rádi dobrá bílá vína, vydejte se do severní části Chorvatska, kde je mnoho prosluslých odrůd. Mezi nejznámější patří odrůda malvazija, dále se můžete setkat s chardonnay, tokajským vínem, oblíbené je i rulandské šedé, stejně jako muškát s ryzlinkem. Milovníci bílého vína se ale vydávají na jedno konkrétní místo, na ostrově Krk se nedaleko města Vrbnik nachází ráj vinařů. Právě zde můžete ochutnat víno, které je unikátní zejména proto, že na každém jiném místě je problém toto víno vypěstovat, jeho název je Vrbnička žlahtina.

 

Červená vína

Sever Dalmácie je charakterizován výskytem primoštenského babiče, což je suché červené víno, které je zřejmě nejznámější v této oblasti. Dalším známým místem, které byste měli navštívit, zajímáte-li se o dobrá kvalitní vína, je Šibenik a jeho okolí, právě zde se můžete setkat s několika odrůdami, jedná se o šibenický babič, o plavinu, opol rosé či o dalmatiner. Jestliže ale chcete poznat vína ještě lepší, musíte se přesunout do jižní části země, střední a jižní část Dalmácie je vyhlášená svým červeným vínem, vína jsou zde kvalitnější, navíc zdejší výběr je o dost větší.  Ostrov Brač se může pochlubit vínem bol, což je jedna z druhů odrůdy placac, konkrétně jej najdete v Murvici. Hvar je rájem pro milovníky vín bogdanuša drnekuša, prč, mekuja, dále zde vévodí zlatý plavac nebo rovněž faros. Dingač najdete na poloostrově Pelješac, vinice na tomto území sahají až mořskému pobřeží.

Náhodné fotky z vašich cest

Dubrovník_25
Dubrovník_28
Dubrovník_9
Plitvická jezera_14