Cesta do Chorvatska

Připravit se dobře na odjez na dovolenou není rozhodně jednoduchá záležitost. Je potřeba zařídit spoustu důležitých věcí, musíte myslet například na pas, řidičský průkaz, musíte se pojistit a také je dobré si pro snazší orientaci sehnat mapu oblasti, kam se vydáváte. Jestliže se připravíte dobře a zajistíte všechno, co je k cestě třeba, vyhnete se možná potenciálním problémům spojeným s cestováním. Jestliže se chcete vydat do Chorvatska, přípravu na dovolenou nepodceňte a pokuste se na nic důležitého nezapomenout.

Cestovní doklady

Každý, kdo se chce vydat na dovolenou do Chorvatska, by měl mít cestovní pas, ačkoliv vám od roku 2004 stačí k cestování pouze váš občanský průkaz. Doporučení Ministerstva zahraničí ale zní, že by každý měl být cestovním pasem vybaven. Samozřejmě potřebujete, aby vaše cestovní doklady byly platné, jestliže vaše cesta nebude delší než 3 měsíce, nemusíte si shánět ani vízum. Složitější je situace v případě, že se rozhodnete cestovat se svými psy či kočkami.

Jaké jsou celní předpisy

Jestliže přepravujete nějaké zboží pouze v omezeném množství, můžete se vyhnout proclení. Cigaret je povoleno převézt v počtu 200 kusů, doutníků může být 50, hmotnost tabáku se musí vejít do 250 g. Můžete přepravit 1 l lihovin, vína, piva mohou být litry 3, kávy pak 3 kg. Dále je povoleno 50 ml parfému či 0,25 l toaletní vody. Jestliže budete chtít přepravit fotoaparát, videokameru, mobilní telefon nebo předměty vyšší hodnoty, je dobré se domluvit. Naproti tomu je zakázán převoz benzínu či nafty. Před odjezdem na dovolenou se rozhodně informujte o tom, co v dané zemi platí, protože celní předpisy České republiky a Chorvatska se mohou zásadně lišit, dále je dobré vědět, co můžete zpátky z dovolené přivézt a co už ne.

Jaké potřebujete pojištění

Jestliže si v České republice zajistíte platné cestovní pojištění, menší výdaje, které se pohybují do 1000 Kč si platíte a po odevzdání účtů vám tyto výdaje pojišťovna zaplatí. Při vyšších částkách je potřeba domluvit se s asistenční službou dané pojišťovny. Takto můžete mít uhrazeny léčebné výlohy v cizí zemi, tento způsob hrazení léčby či ošetření funguje v mnoha zemích Evropy. Dále můžete uvažovat i o dalších způsobech pojištění vaší osoby. Jedním z dalších pojištění je pojištění úrazové, dále může být užitečné havarijní pojištění, můžete si také připojistit příruční zavazadla, navíc tato pojištění nejsou tak finančně náročná. Každá pojišťovna má jiné nabídky služeb, proto je dobré nejprve zjistit, jaké máte možnosti.

Pravidla pro řidiče

Jestliže chcete jet na dovolenou do Chorvatska vlastním autem, musíte si dát pozor na to, abyste dodrželi všechno, co je potřeba k takové cestě. Nejdůležitější je samozřejmě mít platný řidičský průkaz, dále potřebujete, aby vaše auto bylo v pořádku, proto je nutno sehnat si osvědčení o technickém stavu automobilu. Vaše vozidlo musí být dále vybaveno značkou CZ, což je mezinárodní značka České republiky. Další věcí, která je potřebná, je tzv. Zelená karta, což je doklad o zaplacení pojištění zákonné zodopovědnosti, což by se vám hodilo, pokud by došlo k nějaké škodě, kterou by zavinilo vaše vozidlo. Touto zelenou kartou se musíte prokázat na hranicích s danou zemí. Jestliže si zajistíte tyto praktické záležitosti, můžete se již v klidu věnovat plánování trasy vaší cesty, aby byla co nejlepší a nejzajímavější. Jestliže se vám nechce cestovat autem, můžete využít vlakovou dopravu, možné je i cestování autobusem, letadlem, přeprava je možná také lodí nebo trajektem. Jestliže autem cestovat chcete, ale nemáte auto vlastní, je zde možnost zapůjčení vozidla, které vám cestování jistě usnadní.

Náhodné fotky z vašich cest

Dubrovník_7
Chorvatsko_15
Dubrovník_14
Dubrovník_16